۱۴۰۰-۰۴-۰۵

سه گام دانش بنیان آستان قدس برای خودکفایی کشور

با حضور تولیت آستان قدس رضوی از سه محصول جدید فناورانه و دانش‌بنیان بنیاد بهره وری موقوفات این آستان مقدس رونمایی شد.

به گزارش آستان نیوز، در این مراسم که صبح امروز در مؤسسه بذر و نهال رضوی برگزار شد، پهپاد سم پاش کشاورزی و جدیدترین کیت‌های تشخیص، به عنوان دو دستاورد جدید فناورانه که با همکاری و پشتیبانی شرکت صنایع پیشرفته رضوی از شرکت‌های دانش بنیان به مرحله تولید رسیده است، رونمایی شد. همچنین تازه‌ترین دستاورد دانش بنیان موسسه بذر و نهال رضوی در عرصه تولید بذرهای هیبریدی دیگر محصول رونمایی شده در این مراسم بود. 

د

جدیدترین نمونه كیت‌های تشخیصی
کیت‌های استخراج ژنوم ویروس یکی از سه محصول دانش بنیان آستان قدس رضوی است که در این مراسم با حضور تولیت آستان قدس رضوی رونمایی شد. با توجه به شیوع ویروس كرونا و آمار بالای ابتلا به این ویروس در سطح كشور و نیاز مبرم به كیت‌های تشخیص، شركت صنایع پیشرفته رضوی طراحي، بهینه‌سازی و تولید كیت استخراج ژنوم ویروسي را در دستور کار قرار داد و تولید انبوه این محصول دانش بنیان را با همکاری شركت سیمرغ داروی دماوند کلید زد. 
این كیت قادر است ژنوم ویروسي اعم از RNA و DNA را از نمونه‌های مختلف زیستی همچون خون، پلاسما، سرم، و... یا نمونه‌های بافتي جامد استخراج کند. استفاده از کیت‌ها برای تشخیص انواع ویروس‌های کرونا، ایدز و بسیاری از بیماری‌های عفونی دیگر کاربرد دارد. 


بومی سازی پهپاد در بخش کشاورزی
استفاده از پهپادهای سمپاش یکی از مولفه‌های کشاورزی هوشمند است که آستان قدس رضوی به تولید و استفاده از آن روی آورده است. در سال 1399 پروژه ساخت پهپاد با مشارکت شرکت صنایع پیشرفته رضوی و شرکت سیمرغ سها به عنوان شرکت دانش بنیان پهپادی فعال در بازارهای خارجی، کلید زده شد. 

ک

تولید بذرهای هیبرید
دیگر محصول رونمایی شده در این نمایشگاه، جدیدترین نمونه بذرهای هیبریدی است. سالانه میلیاردها دلار ارز برای واردات بذر از کشور خارج می‌شود؛ این در حالیست که کشور ما با توجه به شرایط اقلیمی و نیروی متخصص ظرفیت بالایی در تولید بذرهای استاندارد و هیبریدی  دارد. اهمیت این موضوع در امنیت غذایی کشور به حدی است که به عنوان اولین حلقه از زنجیره غذایی کشور مطرح می‌شود و در همین راستا آستان قدس رضوی با تاکید بر ایفای نقش کلیدی و با هدف کمک به استقلال کشور در حوزه بذر، پای در این عرصه گذاشته است. تولید بذرهای هیبرید در کنار افزایش بهره وری اقتصادی و بومی سازی دانش تولید مولد، می‌تواند استقلال کشور را در حوزه تامین بذر به صورت پایدار تضمین کند. آستان قدس رضوی نیز با توجه به اهمیت این حوزه، به عرصه تولید بذرهای هیبریدی ورود کرده و در حال حاضر جدیدترین بذرهای تولیدی توسط موسسه بذر و نهال رضوی به مرحله تولید رسیده است. 

عا


دستاوردهای فناورانه دیگر شرکت‌های بنیاد بهره وری موقوفات
در نمایشگاه دستاوردهای فناورانه و دانش‌بنیان آستان قدس رضوی طرح‌ها و اقدامات دیگر شرکت‌های این مجموعه، از جمله شرکت‌های داروسازی ثامن، فناوی‌ و نوآوری رضوی، کسب و کار رضوی و صنایع غذایی رضوی نیز به نمایش گذاشته شده است. سامانه جامع خدمات کسب و کار «پیشه»، اخذ پروانه تولید دو محصول جدید دارویی، تولید فیلم و تجهیزات سرم، طرح بازچرخانی تجهیزات پزشکی، گلخانه‌های کوچک مقیاس، اسباب بازی ویونا، سریال پویانمایی افسانه هفت جنگل، تولید آرد مخصوص بیماران سلیاکی، تولید پودر آلومینیوم برای استفاده در صنعت ساختمان، تولید نهال بر روی پایه‌های رویشی، مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه تولید مبدل‌های حرارتی، از طرح‌های به نمایش در آمده در این نمایشگاه است.

جذب حداکثری نخبگان و جوانان متخصص

حجت الاسلام و المسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی در آیین رونمایی دستاوردهای فناورانه و دانش بنیان آستان قدس گفت: فضای کشور باید عرصه حضور همه تفکرها و گرایشات باشد و با نگاه های بسته بویژه در فضای اداری و گزینشی عرصه را برای نقش آفرینی نسل جوان محدود نکنیم. 
وی تصریح کرد: برخوردهای سلیقه‌ای در رفتارها، سخت گیری‌های غیر منطقی، پرداختن به جزئیات مناسک دینی در نظام گزینشی کشور موجب محدودیت نقش آفرینی نسل جوان و دلسردی نخبگان خواهد شد. 
حجت الاسلام و المسلمین مروی با تاکید بر اینکه جذب حداکثری نخبگان و جوانان متخصص این مرز و بوم صرف نظر از گرایشات سیاسی و جناحی باید سرلوحه کار مسئولان کشور باشد، افزود: آنچه برای استخدام و به کارگیری جوانان در عرصه‌های مدیریت و اداری کشور به عنوان معیار باید لحاظ شود، تخصص و کارآمدی، تعهد، دلسوز انقلاب و مردم بودن و پاکدستی است. 

شایان ذکر است نمایشگاه دستاوردهای فناورانه و دانش بنیان آستان قدس رضوی، در محل موسسه بذر و نهال (توس 24 ، رو به روی درب خروجی بیمارستان رضوی) برپا شده و در هفته جاری میزبان علاقه مندان به بازدید از این محصولات دانش بنیان است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

تماس‌های تلفنی تولیت‌های اعتاب عراق با تولیت آستان قدس رضوی
تولیت‌های آستان‌های مقدس حسینی و عباسی طی تماس‌های تلفنی جداگانه به مناسبت میلاد امام رضا(ع) با تولیت آستان قدس رضوی…